Witajcie Kochani
W naszym domu od dziś ma swoje miejsce w kuchni kolejna roślinka
MIĘTA
Jej zapach cudownie orzeźwia i pobudza do życia.
Jest po prostu piękna!
A napar z jej listków smakuje jak napój "bogów".
Cudo. . .
"Nawet dziecko spamięta
do czego służy mięta
Nadwodna, leśna i polna
zdrowia każdemu doda
Żołądek leczy i nerwy
tajemne ziele mięty."
(Ł.Danielewska)
Myślę, że każdy z Was pił napar z liści mięty i zna ten niesamowity smak i aromat.
Ziółko to ma szeroki wachlarz zastosowań, zarówno w ziołolecznictwie, w kuchni jak i w kosmetologii.
Według mitologii greckiej nimfa Mintho żyła w królestwie
podziemia. Żona Hadesa zabiła ją,
gdy dowiedziała się, iż jest ona kochanką jej
męża, a z jej ciała bogowie stworzyli aromatyczną
roślinę nazwaną jej imieniem.
Właściwości mięty cenili już starożytni, przypisywano jej nawet
magiczne
właściwości.
Mięta posiada wiele właściwości:
* działa przeciwbakteryjnie, żółciopędnie i wiatropędnie
* świetny lek na grypę żołądkową, biegunki i wymioty
* przeciwskurczowe, zmniejsza napięcie mięśni
* zwiększa trawienie, likwiduje niestrawność
* leczy mdłości, wzdęcia, lek na chorobę lokomocyjną i morską
* olejek miętowy(mentol) udrażnia nos i przetyka drogi oddechowe
* likwiduje bóle brzucha i niestrawność
Życzę Wam, byście poczuli miętę! :)

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz