piątek, 20 września 2013

Poczujcie tą miętę ;)


Witajcie Kochani

W naszym domu od dziś ma swoje miejsce w kuchni kolejna roślinka

MIĘTA

Jej zapach cudownie orzeźwia i pobudza do życia.

Jest po prostu piękna!

A napar z jej listków smakuje jak napój "bogów".

Cudo. . .




"Nawet dziecko spamięta
 do czego służy mięta

Nadwodna, leśna i polna
 zdrowia każdemu doda

Żołądek leczy i nerwy
 tajemne ziele mięty."
                                 (Ł.Danielewska)



Myślę, że każdy z Was pił napar z liści mięty i zna ten niesamowity smak i aromat. 

Ziółko to ma szeroki wachlarz zastosowań, zarówno w ziołolecznictwie, w kuchni jak i w kosmetologii. 


Według mitologii greckiej nimfa Mintho żyła w królestwie podziemia. Żona Hadesa zabiła ją, 

gdy dowiedziała się, iż jest ona kochanką jej męża, a z jej ciała bogowie stworzyli aromatyczną 

roślinę nazwaną jej imieniem. Właściwości mięty cenili już starożytni, przypisywano jej nawet 

magiczne właściwości.



Mięta posiada wiele właściwości:


* działa przeciwbakteryjnie, żółciopędnie i wiatropędnie

* świetny lek na grypę żołądkową, biegunki i wymioty

przeciwskurczowe, zmniejsza napięcie mięśni

* zwiększa trawienie, likwiduje niestrawność

* leczy mdłości, wzdęcia, lek na chorobę lokomocyjną i morską

* olejek miętowy(mentol) udrażnia nos i przetyka drogi oddechowe

* likwiduje bóle brzucha i niestrawność

* odświeża jamę ustną, poprawia nastrój i uspokaja.


 


Życzę Wam, byście poczuli miętę! :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz